Teachers Primary School
Teachers Secondary School
Teachers Kindergarten & Preschool
Teachers Extracurricular Programme

The Team of Berlin Cosmopolitan School, Preschool and Kindergarten

Leadership

Founder

Yvonne Wende
Founder and School Director

Management

Dr. Caroline A. Lodemann
Managing Director

Admissions

Randi Impson
Admissions Director

Administration

Solveig Harloff
Head of Administration

Kindergarten & Preschool

Heads Team

Katharina Ehrenfried
Head of Kindergarten & Preschool

Matthew Carlyle
Head of Kindergarten & Preschool

English Teacher

Duygu Avci Altinkaya
English Teacher

Alexander Bloom
English Teacher, Coordinator

Matthew Stephen Conway
English Teacher

Kaya Copeland
English Teacher

Laura Cranstoun
English Teacher

Júlia da Silva Moreira
English Teacher

Shilpa Das
English Teacher

Elisa De Kievit
English Teacher

Monika Dengusiak
English Teacher

Tanya Diaz
Diversity Sensitive Inclusion Coach

Molly Ensminger
English Teacher

Hilda Gharahbeigi
English Teacher

Matilda Gobbe
English Teacher

Daniel Gordon
English Teacher

Johanna Gruschwitz
English Teacher

Abigail Harrington
English Teacher

Eva Fumika Hirayama
English Teacher

Vanessa Hulsey
English Teacher

Phiona Kituyi
English Teacher

Kenneth Steven Krowns
English Teacher

Myla Lister
English Teacher

Mariana Ximena Manzo Aguilar
Diversity Sensitive Coach

Julia Mariacher
English Teacher

Niamh McArdle
English Teacher

Gade Mete
English Teacher

Maria Christina Parri
English Teacher

Lauren Shelby Piper
English Teacher

Antonio Prenkolnikaj
English Teacher

Parul Rohal
English Teacher

Ashley Rothmann
English Teacher

Simge Sargin Kisacik
English Teacher

Maana Sasaki
English Teacher

Irene Scorcelletti
English Teacher

Giulia Scuderi
English Teacher

Greta Sobieski
English Teacher

Aleksandra Spasovski
English Teacher

James St. Claire
English Teacher

Natalie Talmi
English Teacher, Coordinator

Laura Tennant
English Teacher

Todd Tyler
English Teacher

Katherine Wade
English Teacher

Aiyana Wain Hirschberg
English Teacher

Kia Widlo
English Teacher

Gabriella Zeugin
English Teacher, Coordinator

German Teacher

Nuran Abi
German Teacher

Mozhgan Azarkashb
German Teacher

Berfin Cacan
German Teacher

Eloise Ciccarelli Perez
German Teacher

Maya Gutzeit
German Teacher

Trang Anh Ha
German Teacher

Michael Habekost
Coordinator

Marlies Haverkamp
German Teacher

Sarah Hochstein
German Teacher

Alexander Hübner
German Teacher

Kai Katrin Jungnickel
German Teacher

Dora Kiss
German Teacher

Marlen Knoppik
German Teacher, Coordinator

Carlo Laas
German Teacher, Coordinator

Emily Lewis
German Teacher

Marco Silvio Lo Sardo
German Teacher

Dusica Lukic
German Teacher

Joana Macedo Nathansohn
German Teacher

Laylokhon Mamajonova
German Teacher

Neo Molemohi-Speck
German Teacher

Julien Noack
German Teacher

Judit Pasztor
German Teacher

Christina Plummer
German Teacher, Coordinator

Nicole Praima
German Teacher

Sascha Pröchel
German Teacher

Deborah Rattey
German Teacher

Seyed Taghi Sadatpour Kontaei
German Teacher

Sandra Segal
German Teacher

Julia Storrer
German Teacher

Anne Thieleke
German Teacher

Victoria Thumser
German Teacher

Lucia Tryster
German Teacher

Celine Utech
German Teacher

Ignacio Veillon
German Teacher

Jela Vrhovac
German Teacher

Arts Programme Teacher

Péter Jánosházi
Music Teacher

Coordination Team

Alexander Bloom
English Teacher, Coordinator

Tanya Diaz
Diversity Sensitive Inclusion Coach

Michael Habekost
Coordinator

Marlen Knoppik
German Teacher, Coordinator

Mariana Ximena Manzo Aguilar
Diversity Sensitive Coach

Natalie Talmi
English Teacher, Coordinator

Gabriella Zeugin
English Teacher, Coordinator

Carlo Laas
German Teacher, Coordinator

Christina Plummer
German Teacher, Coordinator

Administration Team

Rifat Afrin
Administrator Kindergarten & Preschool

Rainer Degner
Facility Manager

Xiaofang Hao
Administrator Kindergarten & Preschool

Katharina Johnson
Administrator

Katrin Meier
Assistant Heads Team

Primary School

Heads Team

Mark Johnson
Principal of Primary & Secondary School

Sylvia Johnston
Vice-Principal Primary School & PYP Coordinator

Classroom Teacher

Rohan McCooty
Classroom Teacher

Alicia Stolsmark
Classroom Teacher

Marc Baxter
Classroom Teacher

Brian Duke
Classroom Teacher

Will White
Classroom Teacher

Justine DeFrancesco
Classroom Teacher

Kieran Lilwall
Classroom Teacher

Meagan DeKort
Classroom Teacher

Adam Westfall
Classroom Teacher

Katey Svensson
Classroom Teacher

Specialist Teacher

April Graziano
SEN Teacher

Christine Freudenberg
German Teacher

Iskra Eterovic
German Teacher

Katharina Pietzner
German, Ethics, Philosophy & Class Teacher

Gülbahar Samawat
German & GLD Teacher

Trisha Speaker
Spanish Teacher

Bridget Kinneary
Music Teacher

Joey Ryan
Music Teacher

Benjamin Salsbury
Music Teacher, Strings Director, Music Supervisor

Juliane Below
Sports Teacher

Naira Schwemmler
Sports & Dance Teacher

Anita Kreft
Dance Teacher & Head of Dance

Dominic Hislop
Art Teacher

Sven Wehrmeyer
Sports & Ethics Teacher, Basketball Coach, Head of Sports Department

Tom Fanore
Extracurricular & Music Teacher

Psychologist

Dr. Martina Heinrich
Psychologist, Career Counselor

Secondary School

Heads Team

Mark Johnson
Principal of Primary & Secondary School

Fatima Camara
Vice-Principal Secondary School

Art Department

Eunsun Ko
Art Teacher

Lee Clough
Art Teacher, Head of Art

Economics & IT Department

Bernadet-Maria Gollhofer
German, GLD, Ethics & Economics Teacher

Iordanis Foutsitzoglu
Economics Teacher

Andrew Igras
IT/ICT & LSS Teacher

Languages Department

Katherine Mustard
English Teacher

Yukitake Miwa
English, History, Social Studies & Class Teacher

Chris Carter
English, Outdoor & Class Teacher

Dede Donelan
English & Spanish Teacher

Marcel Thach
English, History, Philosophy, Politics, Social Studies & Class Teacher

Kristin Adler
German, GLD, Ethics & Economics Teacher

Bernadet-Maria Gollhofer
German, GLD, Ethics & Economics Teacher

Iskra Eterovic
German Teacher

Ulrike Niemann
German Teacher

Katharina Pietzner
German, Ethics, Philosophy & Class Teacher

Trisha Speaker
Spanish Teacher

Mario Sánchez Sánchez
Spanish Teacher

Jeanne-Marie Corbel
French Teacher

Maths Department

Steve Solano
hysics, Chemistry & Maths Teacher, Class Teacher

Beti Azuz
Math & Class Teacher

Chris Purdham
Math & Class Teacher

Dr. Thomas Oates
Math & Physics Teacher

Tom Wilkinson
Math & Class Teacher, Head of Maths Department

Douglas Weber
Math & Music Teacher

Music Department

Bridget Kinneary
Music Teacher

Jonathan Lindhorst
Music Teacher

Joey Ryan
Music Teacher

Benjamin Salsbury
Music Teacher, Strings Director, Music Supervisor

Berthold Tuercke
Music Teacher

Douglas Weber
Math & Music Teacher

Tom Fanore
Extracurricular & Music Teacher

Science Department

Steve Solano
hysics, Chemistry & Maths Teacher, Class Teacher

Katherine Lawrence
Biology, Chemistry & Class Teacher

Dr. Thomas Oates
Math & Physics Teacher

Dr. Erika Nehnevajova
Biology, Chemistry & Class Teacher,
Head of Science Department

Dr. Maria Šamalikova
Chemistry Teacher

Social Studies Department

Iordanis Foutsitzoglu
Economics Teacher

Yukitake Miwa
English, History, Social Studies & Class Teacher

Marcel Thach
English, History, Philosophy, Politics, Social Studies & Class Teacher

Robin Williams
Social Studies, English & Class Teacher, Head of Social Studies Department

Sports & Dance Department

Anita Kreft
Dance Teacher & Head of Dance

Sven Wehrmeyer
Sports & Ethics Teacher, Basketball Coach, Head of Sports Department

Naira Schwemmler
Sports & Dance Teacher

Psychologist & Career Counselor

Dr. Martina Heinrich
Psychologist, Career Counselor

Extracurricular Programme

Heads Team

Paul Epp
Head of Extracurricular Programme

Carissa Kuhn
Head of Extracurricular Pedagogy

Primary School Team

Elena Sachse
Extracurricular Teacher

Alexandra Bilz
Extracurricular Teacher

Rachael Wass
Extracurricular Teacher

Samir Abou Lebdé
Extracurricular Teacher

Elissavet Arvaniti
Extracurricular Teacher

Rebekka Johannes
Extracurricular Teacher

Glaucimary Nascimento
Extracurricular Teacher

Aylin Üzeltürk
Extracurricular Teacher

Angelina Richter
Extracurricular Teacher

Ashtyn Senuta
Extracurricular Teacher

Metti Ararsa
Extracurricular Teacher

Trevor Wood
Extracurricular Teacher

Esmee Leijten
Special Needs Teacher (Fachkraft für Integration)

Secondary School Team

Tom Fanore
Extracurricular & Music Teacher

Terese Tillander
Extracurricular Teacher

Administration

Heads Team

Solveig Harloff
Head of Administration

Ralf Noack
Head of Accounting and Controlling

Administration Team

Nataliya Karl
Assistant to the Founder

Sybille Böhmisch
Assistant to the Admissions Director

Claudia Richter
Projekt Development Manager

Rainer Degner
Facility Manager

Rifat Afrin
Administrator Kindergarten & Preschool

Xiaofang Hao
Administrator Kindergarten & Preschool

Katharina Johnson
Administrator

Melissa Weichert
Finance

Yvette Williams
Office Management

Manuel Mühlner
Facility Manager